
Прочетен: 1611 Коментари: 7 Гласове:
Последна промяна: 05.02.2021 09:30

Представям Ви откъс от книгата "Вторият етаж" на Костадин Чакъров - дългогодишен съветник на Тодор Живков по политическите и икономически въпроси. В нея той съвсем ясно описва каква е истината за така наречената планова икономика на социализма и то през периода на така нареченият "зрял и развит" социализъм, с който толкова много се гордеят някои "чугунени глави". И да не забравяме, че пред него са били реалните цифри, а не някакви химери и фантазии.
КРАЯТ
Има нещо общо в края на тоталитарните системи. Вижте последните дни на Хитлер. Над имперският бункер падат бомбите на съюзниците, Берлин е обкръжен, но той със своя политически и военен щаб чертае удари, планира ходове буквално до последните си дни и часове. Механизмите на тоталитарната машина работят макар и гибелно еднопосочно, но безотказно. Информацията продължава да се манипулира, хората са все така послушни и сервилни. Търсят се и се предлагат нови и нови решения за изход от тежката ситуация. Настроената веднъж машина, работи по инерция и само насрещният удар може да я спре.
Такова явление съзираме и през последните години от управлението на Тодор Живков. Наистина бомби нямаше, но социалното напрежение нарастваше ежедневно. А Политбюро заседаваше. Министерският съвет взимаше решение след решение. Ръкопляскаше се по залите и все така тържествено се манифестираше по улиците и площадите. Но всъщност бяха настъпили промени, които сякаш никой не искаше да види.
Започна се откъм 1984 година.
Какво се случи с икономиката на страната?
Погрешната инвестиционна политика, провеждана през последните 10-15 години към 1984 г. започна да дава своите отрицателни резултати.
Първи почувствуваха това „първоешелонните отрасли“ - черната и цветната металургия, както и нефтопреработвателната промишленост, които изчерпаха материалните суровини за собственото си развитие. Привилегиите в снабдяването им от Съветския съюз започнаха да се топят. След 1984 г. съветските доставки станаха по-прецизни и с искане за по-справедлив, икономически обоснован еквивалентен обмен.
През 1986 г. в качеството си на заместник-завеждащ отдел „Икономическа и научно-техническа политика“ на Централния комитет на партията, водих работна делегация в Съветския съюз. Делегацията беше приета от Николай Слюнков член на Политбюро и секретар на ЦК на КПСС. В продължение на два часа и половина той обоснова пред нас решението на Съветския съюз да ликвидира несправедливата по отношение на неговата страна, даже „колониална структура" в обмена между нашите две страни. Върнах се и поисках спешна среща с Тодор Живков. Настоявах за срещата понеже той заминаваше буквално на другият ден за Съветския съюз. Докладвах му за остротата на проблема и предложих незабавно да търсим пътища – политически и икономически за излизане от трудното положение, в което ще ни постави новата радикална политика на основният ни партньор.
Той замина, но постарому поиска от посланика Георги Панков да направи всичко, за да не се намалява обемът на съветските доставки, нещо, което бе неизпълнима задача в условията на новото политическо ръководство от страна на Горбачов. Бяха безвъзвратно отминали в историята политическите, административните и икономическите гаранции, които имахме в продължение на десетилетия.
А в същото време създадената дотогава необоснована икономическа структура работеше. Електрониката, машиностроенето, “престижните“ отрасли поглъщаха „каймака“ на националните ресурси. Засилваше се неефективното ни участие в международното разделение на труда.
Цялото ни технологическо развитие се основаваше върху внос от западните страни. Електрониката поглъщаше за една петилетка 800 милиона долара, а „връщаше“ само около 15 милиона. Разликата се „изпомпваше“ от традиционните отрасли - селското стопанство, леката промишленост и хранително-вкусовата промишленост. Но и те спряха да се развиват, защото им се вземаха средствата дори за просто възпроизводство.
Спечелените “нефтодолари” се оказаха коварни. С тях ние изградихме отрасли, които искаха ежегодно „порция“ внос от около 4 милиарда долара, а получавахме от износ само около 2 милиарда. Така от 1985г. насам България хлътваше ежегодно с около 1,5- 2 милиарда долара. Изобщо три четвърти от този внос бе неефективен, защото поддържаше отрасли, които работеха сами за себе си и нямаха никакво пазарно признание. Така към края на 1988 г. вече се натрупа над 8 милиарда долара дълг, който старателно се криеше не само от народа, но и от Тодор Живков.
Как ставаше това?
Редица години в края на третото тримесечие, правителството обяваваше спиране на вноса и разходите се изчисляваха за девет месеца от годината. Вносът през четвъртото тримесечие се правеше за сметка на планираните средства за „следващата година“. По този именно начин ежегодно се криеше катастрофалният дебаланс на страната и от Тодор Живков, който чак до 1989 г. говореше само за 6 милиарда долара дълг.
Но и той, като че ли и не искаше да знае истината. В отчетите на банката и няколкото остри информации, които подготвих с помощта на тогавашния председател на БНБ Васил Коларов му съобщихме истинското положение.
Веднага след това обаче, при Тодор Живков дойдоха политическите мъже, които го успокояваха,че картината не е толкова черна, в резултат на което, той започна да ни гледа накриво, наричайки ни „паникьори" и „черногледци”.
Страната затъваше бавно и неумолимо. Голяма част от дълга буквално се изяждаше от населението, защото се внасяха главно потребителски стоки - храни и консумативни материали.
Няколко пъти предложих да вдигнем цените, за да защитим обеднелия стоков фонд от парите, които се лееха в нерентабилните отрасли, а да компенсираме само онази част от населението, която е с ниски доходи. Той обаче не посмя да направи това. Понякога казваше: „Не се бойте, ще започнем да взимаме от парите на дядо Тодор...“ Намекваше за държавния резерв на страната, който се намираше в швейцарските банки. И наистина през 1988 г. той разреши да се изтеглят оттам около 150 милиона долара, които се раздадоха срещу конкурс на стокопроизводителите, за да се произведе допълнителна продукция за над един милиард лева. Но на фона на обеднелия пазар и амортизираните отрасли, това не доведе до някакви успокояващи резултати.
Така или иначе през 1988-1989 г. изплуваха всички заложени диспропорции и деформации в икономиката на България - пазарно неравновесие, валутно и ресурсно-зависима икономика, дефицит на трудови ресурси, многобройни екологически проблеми. Засили се социалното и политическото напрежение в населението. Хората искаха да живеят добре, още повече, че зад гърба си голяма част от тях имаха добри и спокойни години. Потреблението нарасна чувствително, при това хората вече не искаха какво да е потребление, а индивидуално потребление. И то с повишен вкус. Образецът им беше западната стока.
Сравнението се превърна в най-страшното оръжие срещу всевластието. Всяка западна стока носеше в себе си пропаганден заряд, който рушеше и правеше силно уязвима и психологически системата на социализма в източноевропейските страни. Хората говореха „Виж двете Германии - едната прави „Мерцедес“, а другата „Трабант“!“
Междувременно въпреки тежките продоволствени, валутни и структурни проблеми нескончаемите промени в административния апарат на държавата и стопанството продължаваха.
Цялата обществена енергия бе насочена в самоцелни „сливания“ и „откривания“ на министерства и ведомства. Когато икономиката беше стабилна, това минаваше за търсения и новаторство. Но реформата през 1987 г. я промени. Тя засегна тежко централните планиращи органи и финансовата система на държавата. Решенията бяха взети в пълна тайна в Евксиноград. Одобрени от Политбюро те бяха обявени бързо, като декрет.
Фактически нищо не се измени, защото под „шапката“ на едно свръхминистерство се бяха обособили стари структури и системи. В резултат на това бюрократизмът се засили.
Страната стана още по-неуправляема. Настъпи объркване в информацията. Контролът над процесите се изплъзваше. Смесиха се права. Загубиха се отговорности. Над икономиката легна сянката на хаоса и разрухата. Стопанските кадри загубиха ориентировка. Настъпи всеобщо недоволство.
Тагове:
ИСТИНСКОТО ЛИЦЕ НА КОМУНИЗМА В БЪЛГАРИЯ-...
ИЗВЪНРЕДНО ВИДЕО: НА БУЗЛУДЖА СЕ СЛУЧИ Н...
05.02.2021 11:23
При комунизма това определено не е така и затова и резултатите са съответните. По-горе К.Чакъров обяснява точно това, но за съжаление няма кой да го прочете , а още по-малко да го разбере.
Просто го цитирам, защото е бил вътре в нещата, а оттам те изглеждат по-съвсем различен начин.
05.02.2021 23:08